+48 722 22 33 66 biuro@p4pconsulting.pl

Co najmniej 455 mln zł dla przedsiębiorców w 2018 roku

Co najmniej 455 mln zł dla przedsiębiorców w 2018 roku

Mali i średni przedsiębiorcy z Polski Wschodniej będą mogli liczyć w przyszłym roku na co najmniej 455 mln zł na rozwój działalności. Znamy harmonogram składania wniosków o dofinansowanie w konkursach Programu Polska Wschodnia.

Od lutego przedsiębiorcy będą mogli starać się o dotacje z działania 1.2 Internacjonalizacja MŚP. Pozyskane środki (do 550 tys. zł dotacji) będą mogli wykorzystać na diagnozę swoich możliwości eksportowych oraz przygotowanie do rozpoczęcia działalności poza granicami kraju. Łącznie do zdobycia będzie 100 mln zł.

Taka sama łączna kwota czeka w nowym roku na firmy, które będą chciały wprowadzić na rynek innowacyjny produkt lub usługę poprzez wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych. Nabór w działaniu 1.3.1 Wdrażanie innowacji przez MŚP, które już zdobyło sobie dużą popularność, zostanie uruchomiony na wiosnę. Na projekt można otrzymać do 7 mln zł dotacji.
Po raz kolejny zostaną przeprowadzone nabory w dwuetapowym działaniu 1.4 Wzór na konkurencję. Pozyskane środki przedsiębiorstwa będą mogły wykorzystać na przeprowadzenie analizy wzorniczej. Jej wynikiem będzie opracowanie strategii wykorzystania wzornictwa w firmie. Na tym etapie przedsiębiorstwo może pozyskać do 100 tys. zł dofinansowania. W drugim etapie – do 3 mln zł dotacji, firma może wykorzystać na wprowadzenie wypracowanych w poprzednim etapie rozwiązań.

W pierwszej połowie roku zostaną również wybrani animatorzy Platform startowych. Obejmą oni opieką autorów innowacyjnych pomysłów na biznes typu start-up – nabór pomysłów rozpocznie się po wakacjach. W Platformach, przez kilka miesięcy, pod opieką ekspertów i mentorów początkujący startaperzy będą zdobywać wiedzę i umiejętności niezbędne do wprowadzenia swoich produktów na rynek oraz prowadzenia i rozwoju firmy.  Najbardziej obiecujący będą mogli starać się o kilkaset tysięcy złotych dotacji na rozwój działalności. Nabory wniosków przeprowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Program Polska Wschodnia jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i ma służyć rozwojowi innowacyjności i konkurencyjności pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Z Programu dofinansowywane są projekty nastawione na biznes: aktywizacja startupów, wdrażanie innowacji w MŚP, zdobywanie zagranicznych rynków, rozwój firm z wykorzystaniem wzornictwa przemysłowego oraz projekty infrastrukturalne: drogi, ekologiczny transport miejski, koleje. Całkowity budżet programu to ponad 8 mld zł.

Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia Państwa inwestycji.